Co potřebujete pro učebnu 3D tisku

Uvažujete o vytvoření učebny 3D tisku ve škole, ale nevíte přesně, jak takovou učebnu vybavit? Na této stránce najdete veškeré důležité informace i užitečné detaily, které vám pomohou s výběrem vhodného typu a počtu 3D tiskáren a s případným dalším příslušenstvím.

Učebna

Učebna musí splňovat základní technické parametry (počet silnoproudých zásuvek 220 V,  PC/notebook ad.). Při tvoření učebny s 3D tiskárnami je nutné se zaměřit na její technické vybavení. Základem je dostatečný počet elektrických zásuvek a s tím související elektrický příkon k 3D tiskárnám. Pro každou 3D tiskárnu doporučujeme 2 zásuvky. Primární pro 3D tiskárnu, další pro případné vylepšení jako například Prusa Enclosure. Jako rezervovaný příkon pro tiskárnu doporučujeme alespoň 200 W. Průměrná spotřeba energie je 80 W při 26 °C (pokojová teplota) pro tisk generického PLA. Tiskárny umístěte na pevné stoly, tak aby byla při tisku zajištěna dostatečná stabilita.

V učebně je ideální mít internetové připojení pro získání nejnovějšího softwaru pro 3D tiskárny, stahování modelů z online databází či přístupu do cloudových modelovacích programů jako je Tinkercad.

Mohou se vám hodit též antivibrační podložky pod 3D tiskárny. Jako funkční a levné řešení se nám osvědčilo využití gumových desek pod pračku.

Při tisku základních materiálů není potřebné tiskárnu jakkoliv uzavírat do boxu. Pokud se však rozhodnete pro tisk náročnějších materiálů či k vystavení tiskárny a vznikne potřeba uzamčení, je použití Prusa Enclosure nejvhodnějším řešením. Zároveň se při vyšším počtu 3D tiskáren vyplatí čistička vzduchu, která pomůže odstranit případný zápach z tisku.

Co do počtu žáků na 3D tiskárnu můžeme provést zjednodušený výpočet například takto: Počet žáků ve skupině dělený dvěma , což je  osvědčený počet dětí na jednu tiskárnu.

Pro práci s 3D tiskárnou doporučujeme v učebně mít minimálně jeden počítač pro přípravu tiskových dat. Modely však můžete připravovat například v PC učebně a přinést si k 3D tiskárně pouze SD kartu/USB flash disk s tiskovým souborem.

Do učebny doporučujeme zakoupit alespoň jednu skříň se zámkem, kde bude možné v suchu skladovat tiskové materiály (filamenty ve vlhkém prostředí degradují).

Odborný dozor

Do 10 tiskáren lze vše zvládnout v jedné osobě. Co bychom při zřízení učebny rozhodně doporučili, je vyčlenit 2-3 členy pedagogického sboru, kteří se budou schopni zastoupit při ovládání a také servisování samotné 3D tiskárny. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, můžete najít odpověď v naší znalostní databázi nebo se obrátit na naši komunitu 3D tisku na Prusa Fóru. Školení si můžete objednat k vám do školy, nebo využít našich on-line kurzů Prusa Academy. Vaše pedagogy můžeme zaškolit i v rámci kurzů DVPP schválených MŠMT.

3D tiskárny

Samotné 3D tiskárny, Original Prusa MK3S+ a Original Prusa MINI+, jsou vysoce spolehlivé a dle odborných recenzí patří na špičku v oboru FFF tiskáren. Mezi výhody tiskárny MINI+ patří nižší cena a kompaktní rozměry, na druhou stranu má menší tiskovou plochu než její sestra MK3S+. Podrobněji se o různých aspektech výběru vhodného modelu tiskárny dočtete na stránce Jak vybrat 3D tiskárnu.

Tiskové materiály

Výběr tiskových materiálů je ze začátku velmi důležitý. Nejvhodnější filamenty do školy jsou ty úplně základní. Doporučujeme používat materiály PLA a PETG. Pro další specifické použití se mohou hodit materiály ASA, FLEX, PC, PCCF či PA. Tyto materiály bychom však – alespoň ze začátku – nepoužívali. Pokročilejší materiály přináší lepší funkční vlastnosti (houževnatost, teplotní odolnost apod.), ale mohou být náročnější na tisk, dražší a/nebo při tisku zapáchat.

Při nesprávném skladování, můžou filamenty absorbovat vlhkost, které pak zhoršují tiskové vlastnosti. Při zachování filamentu v suchém prostředí je možné cívku použít i po několika letech bez jakýchkoliv problémů. Pokud filament zvlhne, je možné materiál vysušit například v horkovzdušné troubě či dryboxu přímo určeném pro filamenty. 

Při výběru filamentu dbejte na jeho kvalitu. Nejvíce hraje roli maximální odchylka průměru struny, barevná stálost a kvalita návinu. Při nákupu na eshopu Prusa Research můžete využít slevu 10 % na Prusamenty.

Software a získání 3D modelů a projektů

Pro používání 3D tiskáren je nutné získat 3D modely a ty následně zpracovat pro 3D tisk. Modely a projekty můžete získat v databázi Printables nebo si je sami vymodelovat. Pokud s 3D modelováním začínáte, doporučujeme zvolit jednoduchý program Tinkercad a po získání základních zkušeností můžete přejít ke složitějšímu programu Autodesk Fusion 360. Obě zmíněné aplikace jsou pro použití zdarma. Na oba tyto programy máme zřízené kurzy v programu DVPP.  

Hotový model následně zpracujete v PrusaSliceru, který slouží k přípravě samotného 3D modelu k tisku. Výsledná data stačí přenést do 3D tiskárny. PrusaSlicer sami vyvíjíme a neustále vylepšujeme na základě zpětné vazby uživatelů. Používání je velmi jednoduché a detaily ovládání vysvětlujeme v našich Prusa Academy kurzech. Program najdete na našich stránkách, taktéž zdarma.

Doporučené příslušenství

Při používání 3D tiskárny je důležité mít také ostatní příslušenství, které vám usnadní práci s 3D tiskárnou. Nedílnou součástí učebny by měly být čístící prostředky. Pro přípravu tiskové podložky doporučujeme zakoupit isopropylalkohol (IPA), nejlépe v koncentraci 90% a vyšší. Pro nižší cenu doporučujeme zakoupit 5L kanystr a ten následně rozlévat do rozprašovače. Pro následné očištění tiskové podložky vám budou stačit kuchyňské utěrky nebo papírové ubrousky. Pro čištění nedoporučujeme využívat čistící prostředky s aromatickými příměsmi, kterou mohou naopak více umastit tiskovou podložku.

Při používání tiskárny se vám také bude hodit další příslušenství. Na začátek doporučujeme zakoupit kartáček s mosaznými štětinami na čištění trysky z vnější strany, špachtli na odstranění výtisku z tiskové podložky v případě problému s odstraněním či stlačený vzduch ve spreji pro vyčištění tiskových větráčků od prachu a dalších nečistot. Pro přenos dat mezi 3D tiskárnou a počítačem využíváme SD karty pro Original Prusa i3 MK3S+ a USB flashdisky pro Original Prusa MINI+. Pokud váš PC nemá čtečku SD karet, nezapomeňte si ji zajistit.

Pro tisk základních filamentů PLA a PETG není nutné zakoupit spreje pro zvýšení adheze jako je 3D Lac nebo tyčinkové lepidlo. 

Údržba a provozní náklady

Naše tiskárny jsou považované za velmi spolehlivé a díky svojí otevřené konstrukci na nich většinou na první pohled či poslech poznáte, kde vznikla chyba a s jejím odstraněním si v drtivé většině případů poradíte sami. Kdykoliv se také můžete obrátit na náš support s jakýmikoliv dotazy. 

Tiskárny ovšem vyžadují pravidelnou údržbu v podobě mazání ložisek, udržování čistoty a výměnu spotřebních součástek, jako jsou tiskové pláty, tryska na extruderu, atp. Více informací k údržbě tiskárny můžete najít v Prusa Academy kurzu v bodu Základy údržby a řešení potíží.

Při běžném používání 3D tiskárny je spotřeba přibližně 1-2 Kg filamentu za měsíc. Takový výpočet není univerzální pro všechny instituce, ale lze se tím obecně řídit.

Chcete vybavit vaší učebnu 3D tiskárnami Original Prusa? Získejte cenovou nabídku na míru